logo medihoney_preview_rev_1

MediHoney® to linia wyrobów medycznych z miodem Manuka klasy medycznej*, z najwyższą zawartością MGO potwierdzoną certyfikatem, stosowanych w leczeniu ran przewlekłych i oparzeń

Miód Manuka

Najczęsciej zadawane pytania

Jak często należy zmieniać opatrunki?
Częstotliwość zmiany opatrunków MediHoney® zależy od stanu rany pacjenta oraz poziomu wysięku z rany. Opatrunki MediHoney® należy ponownie założyć, gdy pierwotny opatrunek wtórny osiągnie swoją chłonność.

Czy przed aplikacją należy stosować środek do ochrony skóry?
Tak. Ze względu na potencjał osmotyczny może nastąpić wzrost wysięku i płynu z rany do obszaru rany. Nałożenie środka ochronnego na otaczającą skórę pomoże przygotować i zabezpieczyć obszar przed nadmiarem wilgoci i płynów. Ogranicz nadmierną wilgotność przez dodanie chłonnego opatrunku przykrywającego i/lub dostosowanie częstotliwości zmiany opatrunku i/lub nałożenie bariery ochronnej na otaczającą skórę.

Dlaczego nie każdy rodzaj miodu można używać na rany?
Miód dostępny w sklepach do gotowania i jedzenia nie jest sterylizowany i może zawierać zarodniki bakterii, które mogą powodować infekcje. MediHoney® pochodzi z identyfikowalnego źródła i jest przetwarzany pod ścisłą kontrolą, aby zapewnić spójność poszczególnych partii. Opatrunki MediHoney® są sterylizowane promieniowaniem gamma, co zapewnia usunięcie przetrwalników Clostridium botulinum, które mogą znajdować się w niesterylizowanym miodzie. Jest produkowany w kontrolowanych, higienicznych warunkach i nie zawiera pestycydów i antybiotyków. Co najważniejsze, w randomizowanym, kontrolowanym badaniu wykazano, że Active Leptospermum Honey (ALH) wspomaga gojenie ran szybciej niż tradycyjne opatrunki.¹

Czy MediHoney® można stosować u pacjentów z cukrzycą?
Tak. Nadal możesz korzystać z MediHoney®. Wykazano, że MediHoney® jest skuteczny w leczeniu różnych ran w leczeniu miejscowym. Wysoka zawartość cukru ma korzystny efekt osmotyczny, pomagając wciągnąć płyn na powierzchnię, aby oczyścić ranę i usunąć martwą tkankę. Nie wiadomo, jak regularne stosowanie miodu klasy medycznej w przypadku owrzodzeń stopy cukrzycowej zmienia poziom glukozy podczas rutynowego monitorowania.²

A jeśli rana wygląda na większą niż wcześniej?
Często rana wykazuje początkowy wzrost rozmiaru z powodu usunięcia martwej tkanki.
Skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia, jeśli zauważysz oznaki infekcji, które mogą obejmować zwiększone zaczerwienienie, zwiększony ból, zwiększony wysięk, zwiększone podrażnienie skóry oraz zmiany koloru i/lub zapachu rany.
Nie należy stosować tego opatrunku z żadnymi innymi opatrunkami pierwotnymi, innymi niż wymienione w ulotce dołączonej do opakowania, bez uprzedniej konsultacji z personelem medycznym.

1. Kamaratos AV, et al. Manuka honey-impregnated dressings in the treatment of neuropathic diabetic foot ulcers. Int Wound J. 2012 ; 9: 1-7.
2. Kirby P, et al. Do honey-impregnated dressings affect glycemic control? The Diabetic Foot Journal. 2009; 12 (4): 177-180.